תסמינים מוקדמים של HIV אצל נשים

כ -1 בכל 4 מבוגרים החיים עם וירוס חיסוני אנושי, או HIV, בארה”ב היא אישה, מדווח המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן. מחברי מאמר שפורסם בינואר 2011 ב”מחלות זיהומיות קליניות “מציינים כי נשים רבות אינן מקבלות טיפול ב- HIV ברגע שהן צריכות – בין היתר משום שתסמיני HIV מוקדמים עשויים להיות מתוחכמים. זיהוי הסימפטומים והימנעות מעיכובים בקבלת טיפול ב- HIV יכול לסייע במניעת התפשטות הנגיף לאחרים ושיפור משמעותי בפרוגנוזה.

חום, עייפות ונפיחות בלוטות

בימים הראשונים עד שבועות לאחר שנדבקו ב- HIV, 50 עד 80% מהאנשים סובלים מסימפטומים דמויי שפעת, מציין CDC. חום, צמרמורות, הזעות לילה, עייפות ובלוטות נפוחות, או בלוטות הלימפה, הם בין הסימפטומים הנפוצים ביותר של HIV מוקדם. אנשים מסוימים עשויים גם להבחין בגרון כואב, כיבים בפה, כאבי שרירים, בחילה, הקאות או שלשולים. מאחר שתנאים אחרים – כמו שפעת, מונונוקלאוזיס, דלקת גרון, הרעלת מזון ואפילו הצטננות – עלולים לגרום לתסמינים דומים, לעיתים קרובות מתעלמים מתסמיני HIV מוקדמים.

פריחה

בניגוד לתנאים אחרים שיכולים לגרום לתסמינים דמויי שפעת, זיהום מוקדם של HIV עלול גם לגרום לפריחה. מאמר ביקורת שפורסם בינואר 2011 ב “כתב העת של האגודה הבינלאומית לאיידס” מסביר כי פריחות שכיחות הן מוקדם והן מאוחר HIV. מאחר והעור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף, הוא פגיע במיוחד להשפעות האיידס, מציינים החוקרים. פריחה עקב זיהום מוקדם של HIV נוטים להיות אדומים ו מגרדים. הם עלולים להתרחש בכל מקום, אך לעתים קרובות מופיעים על הזרועות או על הגוף.

כְּאֵב רֹאשׁ

כאב ראש הוא סימפטום נפוץ נוסף של זיהום מוקדם ב- HIV. בנוסף כאב ראש, כמה אנשים עשויים להבחין צוואר נוקשה ורגישות לאור. תסמינים אלה יכולים להצביע על דלקת של בטנה סביב המוח וחוט השדרה – או דלקת קרום המוח – עקב HIV. תופעה זו מתרחשת לעתים רחוקות יותר מאשר סימפטומים אחרים של HIV מוקדם, עם זאת. על פי מאמר שפורסם באוגוסט 1999 בכתב העת “American Family Physician”, עד 70% מהאנשים עם כאבי ראש מוקדמים של HIV, בעוד שרק 24% אובחנו עם דלקת קרום המוח.

אולקוס הנרתיק

במקרים נדירים, פצעים או כיבים בנרתיק עשויים להצביע על HIV מוקדם בנשים. בהתבסס על סטטיסטיקה משנת 2010, CDC מעריכה כי קרוב ל -85% מהנשים חלות ב- HIV במהלך מפגשים מיניים לא מוגנים עם גברים. חשיפה למחלות אחרות המועברות במגע מיני, או מחלות מין, מגדילה את הסיכון ל- HIV, ויכולה גם להגביר את הסיכויים לכיבץ גניטלי המתפתח במהלך זיהום מוקדם של HIV. במאמר שפורסם באוגוסט 1999 ב “American Family Physician” עולה כי 5 עד 15% מהאנשים עם HIV מוקדם מפתחים כיבים באברי המין.

מתי לראות רופא

אם יש לך גורמי סיכון ל- HIV – כולל היסטוריה של סקס לא מוגן או שימוש בסמים בהזרקה – הקפד להיבדק ל- HIV. יש לזכור שתסמיני HIV מוקדמים עשויים להיות מתוחכמים ולעיתים קרובות לא מאובחנים. קבלת טיפול מוקדם ב- HIV יכולה לסייע בהגנה עליך מפני סיבוכים הקשורים ל- HIV וגם למנוע התפשטות הנגיף ליקיריהם.