האם שומן טרנס עוזב את הגוף?

לפני שנות ה -90 הזהירו הרופאים ואנשי בריאות הציבור מפני צריכת שומנים רוויים, מה שגרם למפעלי מזון לעבור משומן, שומן מן החי, למוצרי שמן מוקשים חלקית, המופקים משמן צמחי. בתחילת שנות התשעים, שומן טרנס היווה 4 עד 7 אחוזים מהצריכה הקלורית של האדם הממוצע בארצות הברית, על פי בית הספר לבריאות הציבור של הרווארד. עד סוף 1990 מדענים גילו את ההשפעות הבריאותיות המזיקות של שומן טראנס. הגוף האנושי לא צריך שומן טראנס, וגם זה לא לעבד אותו בצורה יעילה. אמנם לא כל שומן טראנס נשאר לנצח בגוף, את ההשפעות השליליות שהיא גורמת להשאיר השפעה מתמשכת.

מהו שומן טראנס?

המונח טראנס שומן מתייחס למבנה של פחמן, מימן וחמצן מולקולות בתוך השומן. בשר ומוצרי חלב מבעלי חיים המסווגים כגורים, כמו פרות, עזים וכבשים, מכילים כמות קטנה של שומן טראנס טבעי, אך רוב השומן הטרי מגיע מתהליך מעשה ידי אדם. יצרני המזון גילו כי הם יכולים להוסיף מימן לשומן בלתי רווי כמו שמן צמחי. התוצאה היא שומן hydrogenated חלקית שיכולים לעמוד חימום חוזר לא לקלקל. אבל הוספת אטומי המימן משנה את השומן, ואנזימי הליפאז בגוף אינם יכולים לשבור אותו ביעילות.

שומן טראנס ו כולסטרול

שומן תזונתי, כולל שומן רווי ושומן טרנס, מגביר את רמות הכולסטרול בגוף. מחקר שפורסם ב “British Medical Journal” מדווח כי שומנים טרנס לגרום השפעה שלילית יותר על כולסטרול רווי fats. שומנים טרנס לגרום ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה, המכונה כולסטרול רע, כדי להגדיל, מה שמגדיל את הסיכון למחלות לב. שומנים טראנס גם להוריד את רמת lipoprotein בצפיפות גבוהה, או HDL, המכונה כולסטרול טוב, על פי איגוד הלב האמריקני. HDL מסייע להסיר כולסטרול מן כלי הדם ולכן זה עוזר להפחית את הסיכון למחלות לב. השפעה כפולה זו על כולסטרול עושה צרות כפול טרנס כשמדובר לבריאות הלב שלך. הגוף שלך מנסה לווסת את רמת הכולסטרול וכמה כולסטרול, ולכן שומן, עוזב את הגוף.

הפרשת כולסטרול

כולסטרול עובר דרך כלי הדם שלך מחובר חלבונים מיוחדים, עם LDL נושאת את רוב הכולסטרול. HDL קולטת את הכולסטרול מרקמות הדם וכלי הדם ונושאת אותו בחזרה לכבד. הכולסטרול נקשר לרצפטורים על תאי הכבד, תאי הכבד סופגים את הכולסטרול ומנצלים את הכולסטרול לייצר חומצות מרה. הכבד מפריש את חומצות מרה עם המרה, תערובת של אלקטרוליטים, מים bilirubin, על כיס המרה, אשר מאחסן אותו עד הצורך על ידי המעי הדק. כאשר המזון נכנס למעי הדק, כיס המרה משחרר המרה, אשר מסייע לשבור מולקולות שומן. ביילה עם קצת שומן, אבל לא כל השומן, מקבל מופרש מן הגוף עם השרפרף.

מזון להימנע

למרות שהגוף צריך שומן לתפקד, לאחסן אנרגיה, לספק מבנה לקרום התא, לספוג ויטמינים ולהפוך הורמונים, זה לא צריך שום שומן טראנס. מסיבה זו, המכון הרפואי מייעץ לצרוך כמות קטנה של שומן טרנס ככל האפשר. איגוד הלב האמריקני ממליץ לצרוך פחות מאחוז אחד מהקלוריות היומיות שלך כשומן טרנס. סוגים רבים של מזונות יכולים להכיל שומנים טרנס, כולל עוגיות, עוגות, קרקרים, מזונות מטוגנים ומרגרינות. בשנת 2006, ארה”ב מנהל המזון והתרופות החל לדרוש יצרני מזון להוסיף תוכן שומן טראנס של מזון תוויות תזונה.