האם סטיביה משפיעה על רמת הסוכר בדם?

ממתיק הנגזר מן הצמח, סטיביה משמש תחליף סוכר ללא קלוריות במזונות ומשקאות. מיוצר מן הצמח Stevia rebaudiana, הוא במקור מדרום אמריקה, אם כי הוא זמין כעת נרחב בחנויות מכולת ובחנויות מזון בריאות. Stevia הוא מתוק הרבה יותר סוכר מזוקק, וכמה ההכנות stevia עשוי להשפיע על רמות הסוכר בדם.

סוג של סטיביה

מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר רק stevia כי הוא עשוי rebaudioside, תרכובת טבעית Stevia rebaudiana. Rebaudioside חייב להיות מטוהרים לפני זה יכול לשמש כתוסף, ממתיקים stevia עשוי סטיביה עוזב או תמציות גס של הצמח לא מאושרים לשימוש. ממתיק עשוי rebaudioside מעודן נחשב בטוח לשימוש.

מוריד את רמות הסוכר בדם

פרסום 2005 של “פלנטה מדיקה” מצא כי ממתיק סטביה עשוי stevioside, מרכיב נוסף של העלים דומים rebaudioside, הוריד את רמת הסוכר בדם, הפחתת עמידות לאינסולין בחולדות סוכרת. כאשר ניתנו פעמיים ביום, stvioside נמצאה גם השפעה על רמות גלוקוז בדם במהלך בדיקות סובלנות גלוקוז, הפחתת עליית רמות הגלוקוז בדם בנושאים הבדיקה. בעוד התוצאות הן מבטיחות, יש צורך במחקר ארוך טווח על בני אדם, ו stevioside אינו מאושר כיום לשימוש במזונות.

לעומת אספרטיים

גיליון 2010 של “תיאבון” דיווח כי המשתתפים האנושיים במחקר העדיפו את הטעם של אספרטיים לעומת סוכר סטיביה בצורה של rebaudioside. עם זאת, בעוד שני אספרטיים וסטיביה הובילו לרמות נמוכות יותר של גלוקוז בדם לאחר ארוחה, רק סטיביה גרמה לרמת אינסולין נמוכה יותר לאחר האכילה. למרות שלא היה הבדל בכמות המזון הנצרכת, הן קבוצות הסטיוויה והן קבוצות האספרטיים אכלו כמות קטנה יותר של קלוריות, שכן ממתיקים אלו מכילים פחות קלוריות מאשר סוכר.

שיקולים אפשריים

על פי המרכז הרפואי של אוניברסיטת ניו-יורק, בעוד שסטיוויה נחשבת בטוחה לשימוש, השפעותיה על ילדים, נשים הרות או מיניקות, ואלה עם מחלת כבד וכבד חמורה, אינן חד משמעיות, לכן יש להתייעץ עם רופא לפני צריכת סטיביה. מכיוון שמדובר בתחליף סוכר, אין רמה מתועדת של צריכת עליון, אם כי מחקרים לא הראו סיבוכים במינון גבוה של 15 מיליגרם לק”ג או 2.2 קילוגרם של משקל גוף ליום. כי טעם סטיביה בין 100 ל 300 פעמים מתוק יותר סוכר, אתה בדרך כלל צריך פחות stevia להשיג את אותה מידה של מתיקות.