דיאטה נטולת גלוטן ורמת הסוכר בדם

דיאטה נטולת גלוטן לא רק מסייעת לאלה הסובלים אי סבילות גלוטן, אך עשוי גם לסייע במניעת סוכרת וממריץ ירידה במשקל. אחת הדרכים דיאטה ללא גלוטן עשוי לשפר את הבריאות היא באמצעות ייצוב רמות הסוכר בדם. לאחר סוכר יציב בדם פירושו פחות תשוקה לפחמימות גבוהות ומזונות עשירים בסוכר, אשר מגבירים את רמות האינסולין. זה גם עשוי לתרגם לאכילה פחות מזון, שכן תחושת עורב לעיתים קרובות מגיע לחוות סוכר בדם נמוכה.

הִיסטוֹרִיָה

אי סבילות גלוטן, או צליאק, הפך הידוע רק בשנים האחרונות. מחברת “גלוטן- Free גורמה קוקס נוחות מזון”, בט האגמן, כותב כי בעיות עם גלוטן אולי שורשים המהפכה החקלאית לפני 10,000 שנים, כמו בני האדם אכלו בעיקר בשר, ירקות ופירות לפני זמן זה. ארכאוס של Cappadocia כתב על סימפטומים הקשורים גלוטן ב DD 250, ו Samual Gee, M., כתב מאמר בשנת 1880 זיהוי מזון כסיבה סבירה של סימפטומים העיכול.

פוּנקצִיָה

דיאטה נטולת גלוטן עשויה לעזור עם התייצבות רמות הסוכר בדם. הסרת מזון המכיל באופן מסורתי גלוטן, כגון לחם, עוגות, עוגיות ובירה גם לעתים קרובות מוריד את תוכן הסוכר של הדיאטה. על פי הספר, “לחיות ללא גלוטן עבור Dummies” על ידי דנה קורן, לאכול תזונה נטולת גלוטן חינם פירושו בדרך כלל מזונות גליקמי נמוך הם ingested, אשר מסייע לשמור על רמות הסוכר בדם. מזון גליקמי גבוה הנמצא במוצרים רבים המבוססים על חיטה מגרה את רמות האינסולין לעלות במהירות ואז נופל, מה שיכול להוביל בסופו של דבר למחלות כמו סוכרת.

יתרונות

דיאטה ללא גלוטן עשוי לעזור עם מספר הפרעות הקשורות רמות הסוכר בדם. בנוסף לסיוע למניעת סוכרת וסוכר בדם נמוך, על פי הספר “ללא גלוטן לחיים בריאים” על ידי קימברלי א. טסמר, מחלות כגון עייפות כרונית והפרעת קשב והיפראקטיביות, או ADHD, עשויות לסייע דיאטה נטולת גלוטן. הן עייפות כרונית ADHD קשורות לפעמים עם רמות הסוכר בדם. אמייל השן, מחלת הלבלב והפרעות הכבד, כיס המרה או הטחול עשויות גם הן ליהנות מתזונה נטולת גלוטן, בין היתר בשל תכולת הסוכר הנמוכה יותר של מזונות ללא גלוטן.

מסגרת זמן

משך הזמן שלוקח דיאטה נטולת גלוטן לייצב את רמת הסוכר בדם תלוי הפרט. עבור אלו הסובלים צליאק או חוסר סובלנות גלוטן, ד”ר פול F. Miskovitz, בספרו, “המדריך של הרופא לבריאות הקיבה והמעיים”, מציין כי שיפורים יכולים להתחיל בתוך שלושה ימים של תחילת הדיאטה. עבור חלק, זה עלול לקחת יותר, בין שלושה לשישה חודשים, כדי לראות רמות סוכר בדם מיוצב על בדיקות.

שיקולים

אם הסימפטומים מצביעים על מחלת צליאק או אי סבילות לגלוטן, יש לבדוק עם הרופא שלך אשר עשוי לרצות לקבוע אבחנה באמצעות בדיקה. הקפידו לא לצרוך יותר מדי מזונות המבוססים על קמח ללא גלוטן ברגע שאתם אוכלים דיאטה נטולת גלוטן, מכיוון שמזונות אלו עשויים להיות גבוהים בסוכר ודגני אורז מעודנים. “המדריך השלם של אידיוט לאכילה ללא גלוטן” מציין כי מזונות רבים ללא גלוטן ארוזים אינם מועשרים עם חומצה פולית, ויטמיני B ברזל כמו חיטה מבוססי לחמים וקמחים בדרך כלל. לכן, ייתכן שיהיה עליך להגדיל מזונות אחרים המכילים ויטמינים אלה, כגון עדשים, תרד זרעי חמניות.