גבוה phosphatase אלקליין & סרטן

פוספטז אלקליין, או ALP, הוא אנזים האחראי על הדבקת קבוצות פוספט ממולקולות אחרות, כגון נוקליאוטידים, שהן אבני בניין לדנ”א וחלבונים. תהליך זה חשוב לזרז את הקליטה הסלולרית של מולקולות מורכבות, המסדיר את הפעילות של אנזימים אחרים ומספקת קבוצות פוספט עבור פונקציות הסלולר השונים. ALP נמצא בכל רקמות האדם, אך הריכוזים הגבוהים ביותר שלו נמצאים בכבד, בעצמות, בכליות ובשליה. גובה ALP להתרחש במספר מצבים.

פיזיולוגית

רמות ALP עולה מיד לאחר ארוחה שומנית כמו המעי הדק משחררת את האנזים לתוך זרם הדם. הריון בדרך כלל מעורר עלייה ALP בשל הייצור שליה. ילדים ומתבגרים בדרך כלל מפגינים רמות ALP גבוהות יותר בתקופות של צמיחת עצם מהירה. אלה מה שנקרא הגבהים פיזיולוגיים ALP הם נורמליים חולף.

מחלת כבד

הפרעות בכבד לעיתים קרובות לגרום רמות ALP לעלות. למעשה, מלבד סיבות פיזיולוגיות, מחלת כבד היא כנראה הסיבה השכיחה ביותר לעלייה ALP. חסימת צינור המרה, הפטיטיס, שחמת הכבד, כבד שומני וסרטן הכבד יכולים לעורר כל עלייה בייצור ALP.

עצם

ALP עולה בדרך כלל בכל פעם העצם גדלה באופן פעיל. מצב העצם הפתולוגי שגורם ל- ALP להגביר כוללים שברים, גידולי עצם ראשוניים או פלישה לעצם על-ידי סוגי סרטן והפרעות אחרות המגבירים את מחזור העצם, כגון היפר-פאתירואידיזם ומחלת פאג’ט. ב אוסטאופורוזיס, שבו העצם נספג מהר יותר מאשר הוא מיוצר, ALP הוא בדרך כלל נורמלי, אלא אם כן שבר האחרון התרחש.

מחלת הסרטן

הרופאים מזהים זה זמן רב כי ALP מוגבר בחולי סרטן בדרך כלל מסמל כי המחלה התפשטה העצמות של החולים או הכבד. ממאירות של הערמונית, המעי הגס, השד, הריאות, בלוטת התריס ואיברים אחרים יכולים לגרור לעצם או לכבד. עם זאת, סרטן הראשוני באיברים שונים יכולים ליצור הגבהות phosphatase אלקליין בהעדר גרורות. גידולים אלה לעיתים קרובות לייצר צורות ספציפיות של ALP, שנקרא isoenzymes, אשר להגדיל את רמות ALP הכולל על בדיקות מעבדה. אחד מהנושאים שנחקרו טוב יותר הוא האיזואנזים של ריגן, המתבטא במספר סוגי סרטן אנושיים.

חשיבות קלינית

כאשר רמה ALP מוגברת מזוהה לראשונה באמצעות בדיקות דם שגרתיות, זה בדרך כלל מבקש חקירה יסודית יותר כדי לקבוע סיבות אפשריות. מאז ALP מאיברים בודדים ניתן להבדיל במידה מסוימת, בדיקות איזואנזים ספציפיים לעתים קרובות מצמצם את החיפוש. לדוגמה, העצם והכבד מייצרים איזונזימים נפרדים של ALP, וגילוי של איזונזים Regan מעורר חיפוש אחר סרטן אורולוגי או גונדיאלי, אשר בדרך כלל מבטאים את האיזואנזים. מעניין, כי Regan isoenzymes נמצאים לעיתים גם אצל אנשים עם קוליטיס ulcerative או polyposis משפחתי של המעי הגס, שניהם ידועים להגדיל באופן משמעותי את הסיכון לסרטן בעתיד. לפיכך, ALP מורם באופן כללי, ואת הנוכחות של איזונזים רגן בפרט, עשוי לנבא גידול. עבור חולים שסרטן כבר אובחן, ALP עולה עשוי לסמן גרורות לאיברים אחרים. לעומת זאת, קורבנות סרטן המגיבים לטיפול יראו בדרך כלל ירידה ברמות ה- ALP שלהם, שהוא סימן פרוגנוסטי חיובי.